Origami Kusudama
fot.youtube

Dziś do odmiany trochę inny rodzaj origami modułowego :)

Kusudama  - kulista ozdoba wykonana m.in. ze sztucznych kwiatów lub papieru (np. metodą origami). Czasem doczepia się do niej od spodu długie, kolorowe wstążki, tasiemki, nici.
Słowo "kusudama" jest połączeniem dwóch japońskich słów: kusuri - lekarstwo oraz tama - kula.
W starożytnej Japonii kusudama była torbą wypełnioną substancjami zapachowymi, mającymi na celu odstraszenie złych duchów i demonów, głównie w czasie dorocznego Święta Dzieci w dniu 5 maja.
Współcześnie ozdoba ta jest używana w trakcie różnorodnych ceremonii, jak np. otwarcie nowego sklepu, czy restauracji. Czasem służy jako prezent.
Kusudamy uważa się za prekursora origami modułowego. Różnica między kusudamą a origami modułowym jest taka, że poszczególne moduły w origami nie mogą być sklejane ani zszywane. źródło Wikipedia 

Bardzo ładnie wygląda taka kula i świetnie nadaję się na ozdobienie choinki na święta czy podarowania komuś :-) I nie jest trudna! Myślę że każdy się połapię oglądając filmik zrobiony przez użytkownika youtube barbabellaatje :) W razie problemów pytajcie na facebooku lub w komentarzach.
Powodzenia w składaniu! 
fejs

4 komentarze:

  1. jaki wymiar mają karteczki?

    OdpowiedzUsuń
  2. Pisze w opisie tego filmu że max 7 x 7 cm, zapewne jak by były ciut mniejsze nic by się nie stało. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. JA WYKONUJĘ TAKĄ KUSUDAMĘ Z GOTOWYCH KWADRATOWYCH KARTECZEK.I CZYM WIĘCEJ TYCH KARTECZEK SIĘ ZŁOŻY TYM EFEKT JEST MOIM ZDANIEM CIEKAWSZY.

    OdpowiedzUsuń