1000 żurawiJednym z najsłynniejszych modeli origami jest japoński żuraw – symbol pomyślności i pokoju w japońskiej kulturze. Legendy japońskie mówią, że żurawie żyją przez 1000 lat. Dlatego też Japończycy wierzą, że złożenie 1000 żurawi przynosi dobre zdrowie i długie życie, nie tylko dla osoby składającej, ale również dla osoby obdarowanej oraz spełnia się jedno ogromne marzenie.

najsłynniejsza historia papierowych żurawi: 

 "Gdy nasłano bombę na Hiroschimę, zamieszkująca ją dziewczynka została napromieniowana. Dwunastoletnia Sadako Sasaki zachorowała na białaczkę. Usłyszała o legendzie, która głosi, że żurawię żyją 1000 lat. Mówiono także, że jak ktoś złoży 1000 żurawi, uzyska zdrowie i długie życie. Jednakże Sadako Jej życzeniem było zakończenie wszystkich cierpień, sprowadzenie pokoju na ziemię oraz uzdrowienie wszystkich ofiar Przed śmiercią zdążyła złożyć 644 żurawie. Jej koledzy ze szkoły dokończyli jej dzieło, i postanowili wznieść pomnik upominający 12 letnią dziewczynką ze złotym żurawiem. Co roku wielu ludzi przychodzi tam i stroi pomnik kolorowymi żurawiami."

więcej o Sadako Sasaki -> klik


(na zdjęciu tylko część złożonych... więc tu nie ma całego tysiąca)

Już kiedyś pisałem o składaniu żurawia ale to było dość dawano zanim nie złożyłem tego upragnionego 1000 żurawi :)

tutaj krótki filmik przedstawiający jak złożyć takiego żurawia

(filmik znaleziony na youtube - nie jest mojego autorstwa i nie jest po polsku ale napewno każdy się połapie co i jak :))

3 komentarze:

  1. a jak połączyć je w łańcuch?nigdzie nie mogę tego znaleźć

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo pomogło :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja łączę igłą i nitka przez środek żurawia ^^

    OdpowiedzUsuń